Okullar | Konular | Kitaplar

Okullar tatil edildi çocuklar savaşı izledi

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan ve iki gün süren çatışmaların ardından önceki gün muhalif Özgür Suriye Ordusu'nun ele geçirdiği Suriye'nin Tel Abyad Sınır Kapısı'nda çatışmalar hız kesmedi. Esad'ın ordusu, önceki akşam saat 19.00 sıralarında bölgeye gönderdiği tanklarla sınır kapısını bombalamaya başladı. Gece boyunca süren çatışmalar dün de devam etti. Sınırın diğer tarafından dumanlar yükselirken, çatışmalardan seken mermiler de Akçakale ilçesindeki bazı ev ve işyerlerine isabet etti. Turgut Özal Mahallesi'ndeki bir işyerine isabet eden roket parçası da kepengi parçaladı.

SINIRA TANK SEVKİYATI
İlçede,belediye hoparlörleri ve camilerden yapılan anonslarla vatandaşların sınır bölgesinden uzak durmaları istendi. Ancak çatışmalar nedeniyle, önceki gün okulları tatil edilen çocuklar da uyarılara aldırmadan gruplar halinde sınırda toplanıp savaşı izlemeye çalıştı. Bazı vatandaşlar da dürbünle sınırın diğer tarafındaki çatışmaları seyretti. İlçede çoğunluğu öğretmenlerin oluşturduğu bazı vatandaşlar ise önceki akşamdan itibaren eşyalarını özel araçlara ve kamyonlara yükleyip bölgeyi terk etmeye başladı. Bu arada sınır bölgesinde 500 metrelik alanda polis önlem alırken, Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı tarafından da sınıra tank sevkiyatı yapıldı. Sınır bölgesinde çatışmaların sürdüğü 3 günde yaklaşık 400 sığınmacı ise Akçakale'ye geldi.

EVLERDE SAVAŞIN İZLERİ...
Esad'a bağlı birlikler ile Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmanın izleri Akçakale'de açıkça görülüyor. Bir evin avlusuna havan mermisi düştü, evlerin duvarlarına da mermi isabet etti.

Konular